Rozhledny

Hostýn, Javorník, Jarcová …

Členitost krajiny a nádherná krajina přímo svádí k vyhledávání vhodných míst, umožňujících poutavé výhledy do údolí a celého kraje. Již v minulosti byly na vhodných místech budovány rozhledny, které se staly oblíbeným cílem výletníků. Mnohé z nich se dochovaly až do dnešní doby a naopak během času byly stavěny i rozhledny zcela nové.

Rozhledna Hostýn

Na vrchu kopce Hostýna se nachází kamenná rozhledna Hostýn, pocházející z konce 19. století, jejíž součástí je i kaple sv. Kříže. Původně dosahovala výšky 27 m, ale na počátku 20. století byla snížena z bezpečnostních důvodů na pouhých 15 m. Součástí rozhledny je vyhlídková plošina, k níž vede točité železné schodiště s 63 schody. V současnosti slouží kromě turistického využití také jako významný bod integrovaného záchranného systému. Ovšem výhled z rozhledny je poněkud narušen překážejícím stožárem s rotorem větrné elektrárny, která je bohužel již přes dvacet let se svými 23 m skutečnou a smutnou dominantou Hostýna. Jinak však je odsud možno se kochat pohledem na vrcholy Hostýnských vrchů, ale také Podbeskydské pahorkatiny a za dobrého počasí lze zahlédnout i vrcholky Chřibů nebo hřebeny Drahanské vrchoviny.

Fotogalerie z návštěvy rozhledny Hostýn

Po náročném výšlapu, zajděte na něco dobrého do jedné ze známých obcí.

Rozhledna na Kelčském Javorníku

Nejvyšším vrcholem Hostýnských vrchů je Kelčský Javorník, který nabízí překrásné výhledy do krajiny. Vzdušnou čarou se nachází asi 7 km od Bystřice pod Hostýnem. Proto zde byla v roce 2015 otevřena zcela nová rozhledna. Tedy ne tak docela nová, protože by bylo skutečným překvapením, kdyby zde již v minulosti nebyla zbudována vyhlídka. Původně to byla dřevěná stavba, ovšem v současnosti jde o zcela moderní stavbu z pozinkované oceli, která svým elipsoidním tvarem připomíná válcovou věž. Nicméně je kostruována citlivě, aby nenarušovala okolní přírodu. Na její vrchol vede 156 schodů a na jejich konci čeká vyhlídková plošina, která obsahuje informační cedule s popisem výhledových míst. Za optimálních podmínek je možné zahlednout i vrcholky Jeseníků, Beskyd, Chřibů či Javorníků. Rozhledna je dostupná z mnoha směrů a je cílem různých turistických tras.

Rozhledna Kelčský Javorník

Rozhledna Maruška

Mezi novější rozhledny pak nepochybně patří i Maruška, vysoká 16 m a nacházející se kousek od Trojáku. Tvoří ji dvě patra a ve výšce cca 12 m je umístěna vyhlídková plošina, na kterou vede 43 schodů.  Za příznivých podmínek je zde úchvatný rozhled, takže se návštěvníci mohou pokochat pohledem na celé Hostýnské vrchy, Moravskoslezské Beskydy i s rozhlednou na Radhošti či Velkém Javorníku.

Rozhledna Jarcová

Nedaleko od Valašského Meziřičí se pak nachází nová dřevěná rozhledna Jarcová, vysoká asi 14 m s vyhlídkovou plošinou ve výšce cca 11 m. Přístup k ní je však poněkud omezený, protože na plošinu vedou pouze úzké žebříkové schody. Kdo se sem však vyšplhá, ten bude odměněn výhledem na velkou část Valašska.

Rozhledna na Prženských pasekách

Vysoká třípatrová rozhledna na Prženských pasekách je pak součástí hostince U Holaňů a je přístupná po strmých schůdcích, ovšem pouze ve vyhrazených hodinách. Dosahuje výšky 14 m a nabízí výhled na Beskydy či Vsetínské vrchy.