Lyžařská centra

SKI areál Troják, Tesák, Trnava …

Asi nejznámější lyžařská střediska oblasti Hostýnských vrchů jsou Tesák a Troják, která nejsou příliš vzdálená od sebe a díky výborné poloze v hřebenové části mohou svým návštěvníkům nabídnout skvělé sněhové podmínky.

Lyžařská centra Hostýnských vrchů

Obě centra disponují dvěma sjezdovkami, ovšem Troják je dobrým výchozím bodem i pro nelyžaře. Milovníci zimní turistiky se mohou procházet po hřebenech, kochat se výhledy do okolí i do údolí. Typický charakter valašské krajiny pak dokreslují i malebné tradiční chaloupky.

SKI areál Troják

Lyžování ve SKI areálu Troják je vhodné pro lyžaře všech stupňů pokročilosti, a to včetně úplných začátečníků. Sněhové podmínky jsou zde obvykle velmi dobré, ale k dispozici je pro všechny případy i možnost umělého zasněžení s pomocí technického sněhu. Ten, kdo si sám na svah netroufne, může využít služeb místní lyžařské nebo snowboardové školy, která je vhodná nejen pro děti, ale také pro dospělé začátečníky.

Samozřejmostí je dostupnost půjčovny lyžařského i snowboardového vybavení, ale překvapením může být možnost zapůjčení dětských sněžných skútrů či skútr taxi. K dispozici je také možnost zapůjčení potřeb, usnadňujících lyžování osobám s nějakým tělesným postižením.

Troják nabízí také upravované běžkařské trasy o celkové délce kolem 6 km, sahajících až do Valašského Meziříčí či na druhou stranu do Bystřice pod Hostýnem. Stále oblíbenějším zimním sportem je pak snowboarding. Proto zde byl vybudován Snowpark s nájezdy, plošinou, speedrailem či rainbow railem a dalšími prvky. Kromě vynikajících podmínek pro lyžování poskytuje Troják svým návštěvníkům také skvělé zázemí, v podobě restaurace a hotelu Troják. Nechybí zde bazén či sauna pro relax, ale také například bowling pro zábavu. Co zde určitě ocení zejména motorizovaní návštěvníci, to je možnost parkování zdarma.

Pokud máte raději teplo a jiné než zimní sporty, mrkněte se na stránku Další sportovní vyžití.

Ski areál Tesák + webkamera

Tento lyžařský areál patří rovněž mezi oblíbená střediska a nabízí pět sjezdovek, které umožní mimo jiné absolvovat večerní lyžování. Začátečníkům jsou určeny sjezdovky o délce 130 a 300 m, pokročilejším lyžařům pak slouží sjezdovky o délce 700, 900 a 1200 m. Děti nebo nezkušení či začínající lyžaři mohou využít cvičnou louku, která nabízí dva vleky a díky osvětlení i možnost bezpečného lyžování za měsíčního svitu.

Ti odvážnější zanechají na cvičné louce své méně zdatné partnery či potomky a vydají se na Kyčeru, která nabízí členitější terén. Kdo nemá své vlastní vybavení, ten jistě uvítá možnost zapůjčit si ho ve zdejší půjčovně. Kromě lyží a hůlek zde naleznou zájemci i doplňky, jako jsou vosky, brýle či helmy. Hostýnská magistrála pak znamená až 52 km tratí, upravených pro potřeby běžkařů. Ovšem za příznivých sněhových podmínek využijí návštěvníci i sáňky nebo boby.

SKI areál Trnava-Luhy

Dalším místem, které mohou milovníci bílé stopy navštívit, je SKI areál Trnava-Luhy, nacházející se na úpatí Hostýnských vrchů. Ten nabízí více než kilometr sjezdových tratí, přičemž téměř polovinu tvoří hlavní sjezdovka s nočním osvětlením pro tolik oblíbené večerní lyžování. K dispozici jsou čtyři sjezdovky, červená pro lyžaře a červená pro snowboardisty, a dále pak dvě modré pro začátečníky a děti. Díky tomu, že je hlavní sjezdovka nasměrována na jih, je zde možné si prakticky po celý den užívat horského sluníčka. Díky nočnímu osvětlení si pak nadšenci mohou užívat i večerní lyžování.

Pro případ nepříznivých podmínek jsou zde k dispozici sněžná děla i zasněžovací tyče, takže nedostatku sněhu se rozhodně hosté bát nemusí.

Rodiče mohou své ratolesti bez obav nechat v péči instruktorů lyžování či snowbordingu ze zdejší lyžařské školy a všichni společně se pak mohou ohřát a zahřát v místním bufetu s dětským koutkem. Pochopitelně je zde i možnost zapůjčení lyžařského vybavení pro ty, kdo si s sebou nepřivezli vlastní výbavu. To všechno z tohoto areálu činí vhodné místo nejen pro pokročilé lyžaře a snnowboardisty, ale také pro úplné začátečníky či rodiny s dětmi.

Tak co, vyrazíte na klidnou dovolenou na lyžích? Pokud ano, včas si rezervujte ubytování, v zimně už bude obsazeno.

Ovšem nezapomíná se zde ani na běžkaře. Pro ty se v oblasti nachází několik kilometrů běžkařských tras a kromě toho je jim k dispozici také asi 4-kilometrový strojově upravovaný okruh. Pro odpočinek je pak určeno relaxační centrum s bazénem nebo saunami. Za příznivých podmínek se k němu dá ovšem dojet na lyžích. V létě pak je tento areál pro návštěvníky rovněž centrem zábavy, konají se zde diskotéky nebo jiné taneční a hudební akce. Hostýnské vrchy však zdaleka nejsou určeny jen pro nadšené vyznavače zimních sportů. I v létě se zde však najde spousta možností pro sportovní vyžití. Celá oblast je protkána kilometry cyklistických tras i značených turistických stezek.